Tehnologija proizvodnje rakije pdf




















Bure se dobro istumba i provalja i ostavi nedelju dana da stoji, isprazni se i dobro ispere vodom. Zatvori se vranjem i dobro provalja. Ostavi se da stoji oko 3 dana uz povremeno valjanje. Tako npr. Pre svega, izdvajaju se taninske materije, hemiceluloza, lignin, mineralne materije itd. U toku sazrevanja starenja rakije odvijaju se procesi oksidacije pojedinih sastojaka rakije aldehidi, alkohol i dr. Ukus rakija pri ovome skoro ostaje nepromenjen. Ova voda ne sme da poseduje bilo kakav miris, jer bi ga prenela na rakiju.

Dolazi do smanjenja zapremine i ova pojava se naziva kontrakcijom. K — kontrakcioni broj, tj. Nakon dodavanja vode, tj. Pojava tog taloga vezana je za uticaj svetlosti i ima reverzibilan karakter, s obzirom na to da u mraku nestaje, a pod uticajem svetlosti se ponovo javlja. Pojava plave boje dokazuje prisustvo Fe, crvene boje prisustvo Cu, dok sivobele pahulje ukazuju na prisustvo Zn. Za razliku od ostalih ulja, etarska ulja ne ostavljaju mrlju na papiru. Premda su one vrlo osetljive prema kiselinama, tj.

Svakako da bi bolje bilo da se vrenje kljuka koji ima nizak aciditet obavi uz dodavanje kiselina, tj. Sirovi destilat svesti na 25 vol. Sulfidex i Ercoful su preparati na bazi kizelgura-dijatomejske zemlje i koloidnog AgCl.

S obzirom na nerastvorljivost Sulfidexa destilat se posle nekoliko dana mora profiltrirati. Otklanjanje ove mane, tj. Najpre je potrebno destilat svesti na 20 vol. S ovim postupkom uspeh je siguran. Iako ne mora da bude pravilo, uobicajena jacina rakije od vocnih vrsta imaju sledece jacine :. Guma -seminarski rad. Proizvodnja sapuna -seminarski rad. Proizvodnja rakije -seminarski rad. Pumpani beton -seminarski rad. Twin uparene dizalice -seminarski rad. Pare iz kazana preko kapka i parovodne cevi prelaze u hladionik tabarku gde se kondenzuju.

Kraj destilacije. Destilat dobijen destilacijom meke rakije se ne skuplja u isti prijemni sud. Frakcionom destilacijom se dobijaju tri frakcije: prvenac, srednja frakcija srce i patoka. Srednja frakcija srce. Ovim se znatno dobija u vremenu. Patoka se dodaje u kazan sa novom mekom rakijom i opet podvrgava frakcionoj destilaciji. Bistrenje destilata. Pri svakoj destilaciji sirovog destilata dolazi do nepovratnih gubitaka alkohola. Punjenje u burad. Ukus rakija pri ovome ostaje skoro nepromenjen.

Nakon najmanje 12 meseci destilat se prebacuje u starija burad na lagano dozrevanje. Procenat alkohola. Proces sazrevanja rakije zavisi i od koncentracije etilalkohola u destilatu. Destilat treba da dozreva bar 6 do 8 nedelja na sobnoj temperaturi. Smatra se da je za formiranje bukea, finalne faze procesa sazrevanja, potrebno najmanje 6 godina. Stara hrastovina je nezamenljiva za dobijanje rakija vrhunskog kvaliteta. Nije dobro variranje temperature prostorije.

Promena boje je najjasnija promena na destilatu. U toku zrenja rakije iz hrastovog drveta se izdvajaju taninske materije, hemiceluloza, lignin, mineralne materije itd. Gubici destilata nastaju usled upijanja destilata u pore duga i isparavanja.



0コメント

  • 1000 / 1000